15-18 ŞUBAT 2024, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

3,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veren sektör, HOST İstanbul ile ihracatta yeni başarı hikâyeleri yazacak

3,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veren sektör, HOST İstanbul ile ihracatta yeni başarı hikâyeleri yazacak

Dünyanın en büyük 100 perakende devinin satın alma yetkilileri İstanbul’da buluşuyor!

2019’u yüzde 15 büyüme ve 5 milyar doların üzerinde ihracatla kapatan Türkiye ev ve mutfak eşyaları sektörü, bölgesinin tek bahar sezonu fuarı olan HOST İstanbul 2021 buluşmasını bekliyor. Tarsus Turkey tarafından bu seneye kadar Ideal Homex adıyla düzenlenirken son fuarla birlikte konsept ve isim değişikliğine gidilerek yoluna HOST İstanbul adıyla devam eden organizasyon, 25-28 Mart tarihlerinde 15. kez gerçekleştiriliyor. Fuar kapsamında uygulanan Overseas Buyer Programı ile başta Doğu Avrupa, Orta ve Güney Amerika, Orta Doğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerinden binlerce alıcı, Türk üreticilerle Tüyap Beylikdüzü’nde bir araya gelecek. Yeni işbirlikleri ve ticaret anlaşmalarına ev sahipliği yapacak HOST İstanbul’un, ev ve mutfak eşyaları sektörünün 2020’deki ilk çeyrek yurt içi ve yurt dışı satışlarına 500 milyon dolarlık bir katkı sağlaması bekleniyor.

Causey; “Türkiye, küresel satın almacılar için pek çok avantaj sunan, fırsatlarla dolu bir pazar”

Dış ticaret fazlası veren ender sektörlerinden birisi olan ev ve mutfak eşyaları sektörünün yerli üreticileri, 25-28 Mart'da düzenlenecek olan HOST İstanbul 2020’de en yeni ürünlerini dünya ile buluşturmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin özellikle küresel satın almacılar için pek çok avantaj sunan, fırsatlarla dolu bir pazar olduğunu vurgulayan Tarsus Turkey Fuarlar Direktörü Ebru Causey, “Uluslararası tedarikçiler, son dönemde yeni ticaret kanalları arayışında. Bununla birlikte, daha önce iş yaptıkları, kalitesini bildikleri Türkiye pazarına oldukça sıcak bakıyorlar. Ülke olarak lojistik, konum, esnek üretim kabiliyeti, fiyat avantajı ve private label ürünler gibi güçlü yönlere sahibiz. Geçen yıl Overseas Buyer programını başarıyla gerçekleştirmiş ve binlerce satın almacıyı fuarımıza getirmiştik. Bu programı HOST İstanbul 2021 için de tekrarlıyoruz. Uygulama ile yurt dışından gelecek satın almacılar, aradıkları ürünleri kolaylıkla fuarda bulabiliyor ve katılımcı firmalarla doğrudan onların standlarında bir araya geliyorlar. Birçok yerli üretici, uzun zamandır Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ihracat yapıyor. Bu noktada onların, gerek uluslararası yönetmeliklere gerekse küresel üretim ve kalite standartlarına uygun ürünleriyle HOST İstanbul’da yer alacak olmaları, katma değerli ve inovatif ürün arayışında olan satın almacılar için önemli bir avantaj. Satın alma ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir etken olan HOST İstanbul ve Zuchex fuarlarımız ile sektör ihracatına doğrudan katkı sağlıyoruz” dedi. Şu anda hem Türkiye’den hem de Dünya’dan en büyük 100 perakende devinin satın alma yetkililerinin HOST İstanbul 2021’yi ziyaret etmek üzere kayıtlarını yaptırdıklarını ifade eden Causey, MENA bölgesinin ev ve mutfak eşyalarına yönelik tek bahar sezonu fuarını, Avrasya’nın kalbi İstanbul’da düzenlediklerini söyledi.

Causey, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği organizatörlüğünde düzenlenecek Alım Heyeti programı kapsamında, tüm yurt dışı temsilcilikler ve ataşelikler ile yürütülecek ortaklaşa çalışmalarla, ev ve mutfak eşyaları sektöründen şirket temsilcilerinin HOST İstanbul 2021’ye katılımlarının sağlanacağını söyledi.